
ENERGETYKA JĄDROWA - SZANSA CZY ZGROŻENIE?
Projekt realizowany przez uczniów
klasy III g
III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim

Lekcja prowadzona metodą aktywnego uczenia się

Scenariusz lekcji

Energia jądrowa – szansa czy zagrożenie?
Świat potrzebuje energii. W ciągu najbliższego półwiecza zapotrzebowanie na energie elektryczną wzrośnie nie mniej niż 4 razy (obecnie 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej). Aby sprostać temu zapotrzebowaniu należy budować kilkadziesiąt nowych elektrowni rocznie o łącznej mocy od 50 do 150 GW. Tymczasem zapasy paliw kopalnych gwałtownie się kurczą. Ropy naftowej i gazu ziemnego wystarczy na nie więcej niż 75 lat eksploatacji, uranu na 40 lat, a zapasy węgla szacuje się na ponad 200 lat eksploatacji, jednak ciągle rosnące koszty wydobycia czynią go paliwem mało opłacalnym. Należy także pamiętać, że skonsumowanie zasobów paliw kopalnych to nie tylko perturbacje energetyczne, ale także to brak surowców dla przemysłu chemicznego oraz wielu innych dziedzin.
Wszystko to oznacza konieczność znalezienia nowych, stosunkowo tanich i ekologicznie bezpiecznych źródeł energii. Aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom kraje wysokorozwinięte uruchomiły wielkie programy badawcze, przeznaczając na ten cel olbrzymie środku finansowe.
Czy synteza termojądrowa zachodząca we wnętrzu gwiazd może rozwiązać problemy energetyczne świata? Czy 10 gramów deuteru i 30 gramów litu wystarczy, aby zapewnić dostatek energii na całe życie jednego człowieka? Jakie trudności trzeba pokonać, aby zrealizować śmiałe wizje fizyków? I wreszcie kiedy doczekamy się bezpiecznej energetyki termojądrowej?
Prof. dr hab. Ryszard Naskręcki
Dziekan Wydziału Fizyki
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Scenariusz lekcji fizyki w Liceum
Temat: Energetyka jądrowa – szansa czy zagrożenie?
Cel ogólny:
- uczniowie potrafią zanalizować i wyrazić swoją opinię o energetyce jądrowej.
Cele lekcji:
Uczeń wie:
- jakie są wady i zalety wykorzystania energii jądrowej
Uczeń umie:
- wyszukiwać informacje dotyczące energetyki jądrowej z różnych źródeł, analizować je i interpretować,
- pracować w grupie,
- przedstawić prezentację multimedialną,
- podjąć dyskusję o poglądach prezentowanych przez poszczególne grupy.
Postawa ucznia:
- zaangażowanie na rzecz dobra całej klasy.
Materiały, środki dydaktyczne:
- komputer, rzutnik multimedialny, sześć kolorowych kapeluszy.
Metoda:
metoda aktywnego uczenia się „Sześć myślących kapeluszy”.
Formy pracy:
- praca w grupach polegająca na wyszukiwaniu informacji i przygotowaniu prezentacji,
- przedstawienie prezentacji,
- dyskusja.
Przebieg lekcji:
- Część nawiązująca:
- czynności organizacyjne,
- wyjaśnienie uczniom, na czym będzie polegała ich praca na lekcji.
- Część postępująca:
- nauczyciel określa problem, który jest przedmiotem analizy
Czy energetyka jądrowa jest szansą czy zagrożeniem?
- uczniowie prezentują swoje poglądy,
- szef grupy podsumowuje dyskusję uczniów.
- Część podsumowująca:
- nauczyciel prowadzący podsumowuje pracę w grupach i udziela wskazówek, które treści nauczania wymagają jeszcze uzupełnienia.
„SZEŚĆ MYŚLĄCYCH KAPELUSZY”
Opis metody aktywnego uczenia się polegającej na twórczym rozwiązywaniu problemów
Kształcenie umiejętności:
„(…)
2. Skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach,
- prezentacji własnego punktu widzenia,
- uwzględniania poglądów innych ludzi,
- poprawnego posługiwania się językiem ojczystym,
- przygotowania się do publicznych wystąpień.
3. Efektywnego współdziałania w zespole,
- podejmowania grupowych decyzji.
4. Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób. (…)”
Etapy postępowania:
Etap wstępny:
- przygotowanie na kartkach opisu kolorów,
- przygotowanie karteczek w takich ilościach, które umożliwią podział klasy
na równe zespoły (w kolorze niebieskim tylko dwie kartki),
- wykonanie sześciu kapeluszy w niżej wymienionych kolorach,
- podział klasy na zespoły (dobór następuje według wylosowanych kolorów),
- osoby, które wylosowały kapelusze, „reprezentują” kolory.
Etap zasadniczy:
- podanie problemu,
- dyskusja w zespołach – ustalenie wspólnego stanowiska,
- dyskusja „kapeluszy – reprezentantów” na forum klasy,
- uczniowie, którzy wylosowali niebieskie kartki, zapisują na tablicy
argumenty.
Etap końcowy:
- podsumowanie dyskusji przez niebieski kapelusz.

Metoda sześciu myślących kapeluszy
NIEBIESKI (ANALIZA PROCESU) 
Szef grupy. Kieruje dyskusją. Przyznaje głosy poszczególnym rozmówcom. Zdystansowany.
Podsumowuje dyskusję.
BIAŁY (FAKTY) 
Co mogę powiedzieć na podstawie konkretnych danych? Opinie wydaje na podstawie faktów i liczb.
Nie poddaje się emocjom. Używa rzeczowych i konkretnych argumentów.
CZERWONY (EMOCJE) 
Co czuję w związku z określoną sprawą? Kieruje się emocjami i intuicją.
Wydaje opinie na podstawie tego,Czy pomysł mu się podoba czy nie. Wyraża przypuszczenia.
ZIELONY (MOŻLIWOŚCI) 
Jak można wykorzystać dany pomysł? Twórczo podchodzi do problemu.
Jest pomysłowy. Podaje oryginalne nowe rozwiązanie. Rozważa możliwości.
ŻÓŁTY (OPTYMIZM) 
Jakie wynikają z tego korzyści i jakie sukcesy można osiągnąć?
Myśli konstruktywnie. Nastawiony pozytywnie. Optymista.
Widzi zalety i korzyści danego rozwiązania.
CZARNY (PESYMISTA) 
Jakie występują niebezpieczeństwa? Pesymista. Nastawiony negatywnie.
Zauważa tylko wady, niedociągnięcia, trudności. Krytykuje wszystkie rozwiązania.
